IPS Mitropolit Teofan a oficiat Taina Botezului pentru prunca Maria Balmuș

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 12, 2018   Autor: Tudorel Rusu

În după-amiaza zilei de duminică, 11 noiembrie,  IPS Părinte Mitropolit Teofan a fost prezent în Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” - Secărești din comuna Cucuteni, Protopopiatul Pașcani, unde a oficiat Taina Botezului pentru prunca Maria, cel de-al patrulea copil al familiei preotului paroh Ionuț Bogdan Balmuș şi a doamnei preotese Victoria. La slujba Botezului au participat preoţi şi colegi de-ai părintelui, enoriaşi şi nu în ultimul rând familia. Nu a lipsit din soborul slujitor protoiereul Protopopiatului Pașcani, părintele Pavel Postolachi. Nași au fost teologul Sergiu Marian Chioarță împreună cu soția Mihaela.

La final, după cuvântul de învățătură, IPS Părinte Teofan i-a oferit în dar pruncei Maria o Sfântă Scriptură, pentru a-i fi călăuză şi ajutor în viaţa de creştină.