Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a sfințit Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Parohia Soci

Arhiepiscopia Iașilor August 19, 2018   Autor: Cătălin Acasandrei

Tradiţionalei primiri în straie tradiționale și sunet de clopot i-a urmat slujba de sfinţire, prin ungere cu Sfântul şi Marele Mir şi prin stropire cu apă sfinţită, mai întâi la exterior şi continuând în interior cu târnosirea Sfintei Mese şi a veşmântului iconografic al locaşului de cult.

În cuvântul adresat credincioşilor prezenţi în cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţitul Teofan a explicat pericopa evanghelică a zilei: „Aflăm din Evanghelia de astăzi că un tânăr ca mulți dintre cei de față, întâlnind într-o zi pe Domnul Hristos, Îl întreabă: «Doamne, ce să fac, ca să moștenesc Împărăția de veci?». Oare există cineva aici care, atunci când era tânăr, sau acum, mai în vârstă, să-și fi pus întrebarea într-un mod atât de clar, precum tânărul acesta? Dacă suntem sinceri cu noi înșine, realiză că ne-am gândit la acest lucru foarte rar sau, probabil, deloc. Căci ,de obicei, noi, oamenii, ne punem trei întrebări. Care sunt acestea? În general, în viața oamenilor, cele trei întrebări sunt următoarele: «Ce să fac, să fiu mai bogat?», «Ce să fac pentru a avea putere mai multă, adică o funcție mai înaltă» și «Ce să fac, pentru a ne bucura mai mult de viață?». Sunt trei întrebări pe care le punem adesea și, în general, nu este grașită această abordare. Căci, lui Dumnezeu îi plac și oamenii gospodari, și oamenii care își asumă responsabilități și le exercită așa cum trebuie, iar Dumnezeu, de asemenea, nu dorește să fim oameni triști, ci să ne bucurăm de viață. […] Să Îl rugăm pe Dumnezeu să ne dăruiască și nouă să ne punem mai des întrebarea «Ce să fac, ca să moștenesc Viața de veci?» și să găsim în Evanghelie răspunsul la această fundamentală întrebare. Să ne ajute Dumnezeu să împlinim această taină a vieții de creștin și să o transmitem și copiilor, și generațiilor care vin după noi.”

La iniţiativa preotului paroh Romică Siminciuc s-a ridicat o troiţă înzestrată cu două turnuri pentru soldaţii români căzuţi în luptele de la Soci-Boureni-Brăteşti şi care au fost înmormântaţi în cimitirul vechi, monument îngrijit de către elevii şi tinerii parohiei. Despre acest aspect a vorbit, în continuare, părintele protopop Pavel Postolachi, subliniind și importanța târnosirii sfântului locaș: „Astăzi, pe valea Moldovei, unde acum peste 700 de ani descăleca din Maramureșul istoric Dragoș Vodă, ne-am adunat și noi la sfințirea unui alt simbol maramureșean – această biserică din lemnul codrilor noștri românești, o biserică al cărei turn care se înalță, parcă, până la ceruri, o biserică frumoasă, zidită peste mormintele unor ostași-eroi ai neamului românesc, ostași care au căzut în codrii Pașcanilor, neștiind de unde vin și unde se mai duc. Dar au știut să răspundă chemării lui Dumnezeu de a-și apăra țara, credința și valorile”.

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a oficiat și o slujbă de parastas pentru cei peste 500 de soldați români care au murit pe aceste meleaguri în cel de-al Doilea Război Mondial și sunt înmormântați în curtea bisericii. Tot întru pomenirea acestora, reprezentații autorităților locale și centrale au depus, în fața troiței din mijlocul cimitirului, coroane de flori. Pentru osteneala adusă la ridicarea și înfrumusețarea locașului de cult, preotul paroh Romică Siminciuc a primit, din partea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Crucea Moldavă.

Veteranul de război Paiu Ion, în vârstă de 98 de ani a primit, din partea IPS Teofan, diploma „Stefan cel Mare si Sfânt” cu insignă, iar veteranul Rățoi Dumitru, de 99 de ani, a primit o icoană cu reprezentarea Mântuitorului Iisus Hristos.